Szwedzka Królewska Akademia Nauk napisała w uzasadnieniu, że Olga Tokarczuk została uhonorowana za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".
Olga Tokarczuk stała się tym samym piątym polskim pisarzem odznaczonym Nagrodą Nobla, dołączając do Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej.
Ze względu na skandal obyczajowy w zeszłym roku nie przyznano żadnego wyróżnienia. Dlatego też w tym roku przyznano dwienagrody – za rok 2018 oraz 2019. Tegoroczne wyróżnienie przyznano Austriakowi Peterowi Handke za " wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".
Psychoterapeutka, pisarka, noblistka
Olga Tokarczuk pochodzi z Sulechowa. Jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów przez jakiś czas pracowała jako psychoterapeutka, następnie jednak skupiła się karierze pisarskiej.
Do jej najsłynniejszych książek należą "Księgi Jakubowe", "Bieguni", "Prawiek i inne czasy" czy "Dom dzienny, dom nocny". Na podstawie jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" został zekranizowany film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.
Tokarczuk jest laureatką The Man Booker International Prize 2018 (za powieść "Bieguni") dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” (również za powieść "Bieguni" oraz "Drabiny Jakubowe"). W 2010 została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Komentarze
Elfriede Jelinek – patrz:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Elfriede_Jelinek
Dario Fo – patrz:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dario_Fo
KTO MOŻE „PRZECIĘTNEMU CZYTELNIKOWI” Z DUŻYCH OŚRODKÓW MIEJSKICH POWIEDZIEĆ PROSTYMI, ZROZUMIAŁYMI SŁOWAMI CO ZNACZY, ŻE WYRÓZNIENIE DOSTAŁA ZA
"narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia".
PS! różnej maści „salony” (polskie, europejskie, światowe) lansują swoich pupilów zgodnie z obowiązującymi trendami politycznymi – autentyczne wartości literackie są tutaj drugo – a nawet – trzeciorzędne …
Na tej właśnie zasadzie nagrody nie przyznano np. tak wybitnym pisarzom jak Z. Herbert, czy też T. Różewicz.
Oczywiście, że W. Szymborska i O. Tokarczuk to pisarki wybitne, ale trzeba widzieć cały ten kontekst w jakim nagrody przyznawano. Np. z licznych wypowiedzi samej O. Tokarczuk mogłoby wynikać, że gdyby to zależało od niej, to ona nagrody noblowskiej nie przyznałaby ani H. Sienkiewiczowi, ani W. Reymontowi …
Nie dziwię się również zachowaniu Boba Dylana, że próbował się w jakimś sensie wymiksować z tego towarzystwa (przynajmniej pół-oficjalnie) …
I jeszcze jedno: film „pokot” reż. A. Holland oparty o twórczość O. Tokarczuk to jednak … gniot! Ktoś kto obejrzał to „dzieło” filmowe chyba już nie sięgnie po powieść O. Tokarczuk – chyba A. Holland wyrządziła tym sposobem krzywdę O. Tokarczuk.
Tylko czy te osoby na pewno przynoszą chwałę Polsce ?.