Według tego badania za ważniejsze od prawa unijnego uznaje prawo krajowe aż 63 proc. pytanych. Nadrzędność norm unijnych uznaje tylko 30 proc. badanych. 6,1 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Jeszcze większa jest różnica przy pytaniu, czy ważniejsza jest polska konstytucja, czy prawo UE. Na konstytucję wskazało aż 78 proc. badanych, natomiast na normy unijne – 8,8 proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 13,2 proc. respondentów.
Badanych poproszono także o ocenę działań Komisji Europejskiej w sporze o reformę sądów. Pozytywnie ocenia je ponad 30 proc., a raczej pozytywnie – prawie 17 proc. Negatywnie i raczej negatywnie niespełna 22 i 20 proc. ankietowanych.
RMF i "DGP" zwracają uwagę, że najbardziej przekonani o wyższości konstytucji i prawa krajowego nad unijnym są wyborcy Andrzeja Dudy i Krzysztofa Bosaka.
"Dla polityków PiS wyniki badania są dowodem, że ich teza o prymacie prawa krajowego i Konstytucji RP nad prawem unijnym są słuszne. Opozycja krytykuje rząd za przyjęcie konfrontacyjnej postawy względem Brukseli" – czytamy na łamach "DGP".
Czytaj też:
TSUE odcina się od sensacyjnych doniesień "Rzeczpospolitej"
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl