TygodnikSprawiedliwy Japończyk

Sprawiedliwy Japończyk

Nobuki Sugihara, syn japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary (na zdjęciu w tle), podczas ceremonii nadania imienia jego ojca ulicy w Netanja w Izraelu w 2016 r. Chiune Sugihara w trakcie II wojny światowej uratował tysiące Żydów z Europy
Nobuki Sugihara, syn japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary (na zdjęciu w tle), podczas ceremonii nadania imienia jego ojca ulicy w Netanja w Izraelu w 2016 r. Chiune Sugihara w trakcie II wojny światowej uratował tysiące Żydów z Europy / Źródło: BAZ RATNER / REUTERS / FORUM
Dodano
ŁUKASZ CZARNECKI | Przed śmiercią z rąk Niemców ratowało Żydów także dwóch Chińczyków i jeden Japończyk. Był nim Chiune Sugihara, wicekonsul Cesarstwa Japonii w Kownie.

Życie tego japońskiego dyplomaty i wywiadowcy jest gotowym materiałem na scenariusz filmu (nakręconego zresztą przez jego rodaków w roku 2015). Czego w nim nie ma! Młodość spędzona w Mandżurii, zakończona złamanym sercem miłość do pięknej Rosjanki i tajna misja szpiegowska w Europie. Wreszcie – dozgonna wdzięczność ocalonych przez niego tysięcy Żydów i Polaków, która zapewniła mu miejsce w historii i uczyniła symbolem pokazującym, że nawet w nieludzkich czasach można się zachować względem potrzebujących bliźnich po ludzku.

Okładka tygodnika Do Rzeczy: 16/2018
Cały artykuł dostępny jest w 16/2018 wydaniu tygodnika „Do Rzeczy”
Zamów w prenumeracie lub w wersji elektronicznej:
/ dcy

Czytaj także

O północy z piątku na sobotę (25 na 26 maja) rozpoczyna się cisza wyborcza
[Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (26 maja). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także